Три закони – три підходи: в чому різниця між законопроектами про скасування сертифікації зерна?

На минулому тижні у Верховній Раді було зареєстровано законопроект № 2436а від 27.06.2013 «Про внесення змін до законодавчих актів України щодо скорочення кількості документів дозвільного характеру», ініційований Адміністрацією Президента України.

Законопроектом серед іншого пропонується відмінити одержання українськими елеваторами сертифіката на відповідність послуг із зберігання зерна та продуктів його переробки; також пропонується відмінити одержання сертифікатів якості на зерно та продукти його переробки.

Українська аграрна асоціація однією з перших підняла цю проблему в лютому 2013 року. Як відомо, наразі діючий «Закон про зерно та ринок зерна» вимагає від зерноскладів щорічно проходити сертифікацію на відповідність, а також сертифікувати якість кожної тону зерна при переміщенні. Нікому не потрібна сертифікація «з’їдає» чимало часу та грошей аграріїв.

Ми не лише ініціювали підготовку законопроекту про внесення змін до Закону України «Про зерно та ринок зерна в Україні» (№ 2459 від 05.03.2013). 21 травня 2013 року Верховна Рада прийняла його у першому читанні, за законопроект проголосувало 299 народних депутатів.

В нашому законопроекту пропонується зробити сертифікацію зерноскладів безстроковою та повернутися до практики добровільної сертифікації якості зерна та продуктів його переробки (окрім ситуацій, коли купівля відбувається за кошти державного чи місцевого бюджетів,або цього на вимогу контрагентів). Якщо держава так вже хоче сертифікувати своє зерно – нехай це робить, проте лише для своїх потреб.

Пізніше, рідне міністерство аграрної політики презентувало свій варіант законопроекту (№2361а від 20.06.2013). Ми його вважаємо, м’яко кажучи, консервативним. В ньому теж пропонується зробити сертифікацію зерноскладів безстроковою, а сертифікацію якості зерна і продуктів його переробки на території України – добровільною. Ключовим є словосполучення «на території України». Адже сертифікація на експорт зерна лишається, більше того, її необхідність прописується більш жорстко. І хоча деякі учасники ринку підтримали навіть цей законопроект (мабуть,через безвихідь), насправді погодитись на нього неможливо – проблему він вирішує лише частково.

Президентський законопроект (№ 2436а від 27.06.2013) – найрадикальніший. Він пропонує взагалі відмінити сертифікацію зерна та зерносховищ як поняття. Також він забирає сертифікацію і з горезвісного закону про Гарантійний фонд, таким чином знімаючи ще одну проблему з власників елеваторів.

Отже, ми бачимо, що на сьогодні необхідність відміни сертифікації зерна є очевидною для всіх гілок влади. Всі сторони розуміють, що прийшов час відмінити цю практику. Ми маємо надію, що у найближчий час один з законопроектів буде прийнятий і, думаю, Верховна Рада не буде консервативною в цьому питанні. Адже деякі народні депутати мають ще більш радикальну позицію щодо скорочення регуляторних функції контролерів на аграрному ринку.

Володимир Макар, голова Української аграрної асоціації спеціально для http://latifundist.com

Post Navigation